GAZİANTEP NURDAĞI İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

ATAMIZIN EBEDİYETE İNTİKALİNİN 78.YIL DÖNÜMÜ TÖRENLERLE ANILDI

10 Kasım Atatürk’ün ebediyete intikalinin 78.Yıl dönümü dolayısıyla İlçemiz Hükumet Konağı Bahçesinde Atatürk Büst’üne çelenk sunuldu. Akabinde Nurten Öztürk İlkokulu Konferans Salonunda anma programı yapıldı.Programa İlçemiz Kaymakam Vekili Sayın Halil UYUMAZ, Belediye Başkanı Mehmet YILDIRIR, İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Musa YILDIRIM, protokol üyeleri, okul müdürleri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı
ATAMIZIN EBEDİYETE İNTİKALİNİN 78.YIL DÖNÜMÜ TÖRENLERLE ANILDI

Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Musa YILDIRIM yaptı. Konuşmasında :”Atatürk’ün çizdiği çağdaş uygarlık hedefine ulaşmak için herkes çok çalışmalıdır. Atatürkçülük ancak böyle olur “,dedi.

10-11-201610-11-2016

 


 

 

 

 

 

 10 KASIM ATATÜRK’ÜN EBEDİYETE İNTİKALİNİN 78. YILDÖNÜMÜ VE ATATÜRK HAFTASI KONUŞMA METNİ

 

Sayın Kaymakamım, Belediye Başkanım, Kıymetli Protokol, Hanımefendiler, Beyefendiler Ve Basınımızın Güzide Mensupları:

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Atatürk, doktorların gösterdiği bütün çabalara rağmen, yakalandığı amansız hastalıktan kurtulamamış, 10 Kasım 1938 Perşembe günü saat 09.05’te İstanbul’da Dolmabahçe Sarayı’nda hayatını kaybetmiştir. Büyük Önder aramızdan ayrılmış olmasına karşın, kurduğu Cumhuriyet ve yapmış olduğu yenilikler ile Türk milletinin kalbinde sonsuza kadar yaşamaya devam edecektir.Bu nedenle her yıl 10 Kasım günü Atatürk’ü Anma Günü ve 10-16 Kasım tarihlerini ise Atatürk Haftası olarak kutlamaktayız.

Toplumlar, tarihlerine yön veren ve geleceklerini aydınlatan liderlerini hiçbir zaman unutmazlar. Atatürk’te Türk tarihine yön vermiş, Türk milletini çağdaş bir toplum haline getirerek ülkemizin geleceğine ışık tutmuş, bu sayede unutulmaz liderimiz olmuştur.

Atatürk, bilimsel değerlendirmeler ışığında Türk milletine en uygun yönetim biçiminin “Cumhuriyet” olduğunu görmüş ve bu yönetim biçimini benimsemiştir. Cumhuriyetin ilanı, Türk milleti için tarihin en önemli dönüşümlerinden biridir. Cumhuriyetin kabul edilmesi, Türk toplumunun çağdaşlaşma istek ve kararlılığını ortay koyan büyük bir siyasi adımdır.

Atatürk, egemenliğin kayıtsız şartsız millete ait olduğunu ifade ederek, Türk milletine vatandaşlık bilincini ve özgüvenini kazandırmıştır. Başka bir ifadeyle iradeyi milliyeyi hakim kılmak için çalışmıştır. O, Türk ulusuna her zaman güvenmiş, Türkiye Cumhuriyeti’ni Türk gençliğine emanet etmiştir.

Atatürk, iyi bir asker, ileri görüşlü bir devlet adamı olduğu kadar, iyi bir düşünce adamıdır aynı zamanda. İmkânsız gibi görünen düşünceleri yaşama geçirerek, kuramların nasıl uygulamaya dönüştürülebileceğini de kanıtlamıştır. Atatürk hakkında yapılmış olan akademik araştırmalar ve yazılan kitaplar O’nun düşünce sisteminin derinliğini ve evrenselliğini en güzel şekilde gözler önüne sermektedir.

Büyük Önderimizi andığımız bugünde O’nu yas tutarak değil, yapmamız gereken şeyleri ne ölçüde gerçekleştirdiğimizi, eksiklerimizi nasıl gidereceğimizi tartışarak anmak en doğru yol olacaktır. Atatürk’ün hedef gösterdiği çağdaş uygarlık düzeyini yakalamak ve hatta onu da aşmak için gerekeni yapmak her Türk evladının en asli vazifesi olmalıdır.

 Mustafa Kemal vizyon ve misyon sahibiydi, İdealist bir liderdi. Atatürk, toplumun her kesimini kucaklayan bir halk adamıydı. Köylümüze, askere, polise, öğretmenlere, sanatçılara, sporculara, Türk kadınına, çocuk ve gençlere… Kısacası toplumun tüm kesimlerine değer vermiş ve destek olmuştur. O bir halk adamıdır; çünkü hep halkı için uğraşmış, halktan birisi gibi davranmıştır. Onun     ”Benim için en büyük makam ve ödül, Türk milletinin bir ferdi olarak yasamaktır. Sözü de bunu kanıtlar.

 O barışsever ve tüm dünya uluslarının mutluluğunu isteyen bir liderdi. Onun görüşüne göre, barışın bozulmasından tüm dünya ülkeleri ıstırap duymalıydı. Dünya ülkelerinin mutluluğuna çalışmak, aynı zamanda kendi ulusunu mutluluğuna çalışmaktı.

         Atatürk; çocuklara, gençlere ve kadınlara da çok değer veren bir liderdir. Çocukları hep sevmiş, onların iyi şartlarda yetişmelerine uğraşmıştır. Gençlere de hep güvenmiş, onları ülkenin aydınlık geleceği olarak görmüştür. Bursa’da kendisini karşılayan çocuklara ve gençlere söylediği, Kendinizin ne kadar önemli olduğunuzu düşünerek ona göre çalışın: ”Küçük Hanımlar! Küçük Beyler! Hepiniz geleceğin birer yıldızı, gülü, mutluluk parıltısısınız. Memleketi asıl aydınlığa boğacak sizlersiniz. ”Sevgili öğrenciler, bu sözü hiç unutmayınız  ve ona göre davranınız.

Bağımsızlık savaşımızın önderi, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu, büyük komutan, eşi bulunmaz devlet adamı Gazi Mustafa Kemal Atatürk, 10 Kasım 1938 yılında hayata gözlerini yumduğunda 57 yaşındaydı. Ömrünün büyük kısmını sıkıntılar ve savaşlar içerisinde geçiren Büyük Önder, yaşamını Türk milletinin bağımsızlığına ve gelişimine adamış bir liderdir.

         Bu düşüncelerle, her 10 Kasım’da olduğu gibi bu 10 Kasım gününde de Büyük Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ve başta 15 Temmuz Şehitleri olmak üzere tüm şehitlerimizi bir kez daha rahmetle anıyorum. Ruhları şad olsun

 

         Sevgi ve Saygılarımla.

10-11-201610-11-201610-11-201610-11-201610-11-201610-11-201610-11-201610-11-2016

Atatürk Cad. Hükümet Konağı Kat 2 Nurdağı/GAZİANTEP - 0(342) 671 34 98

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.