GAZİANTEP NURDAĞI İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜMÜZ SAYIN MUSA YILDIRIM´IN 24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ MESAJI

İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜMÜZ SAYIN MUSA YILDIRIM´IN 24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ MESAJI

Bugün Ulu Önder Atatürk’ün Millet Mektepleri Başöğretmenliğini kabul ettiği gündür. Atatürk’ün doğumunun 100.yıldönümü olan 1981 yılından bu yana Türkiye’de 24 Kasım günü Öğretmenler günü olarak kutlanır. Öğretmenler günü hepimize kutlu olsun.

Öğretmenler Gününün Amacı: Öğretmenlerin toplumda yeri, rolü, önemi ve değerini arttırmanın yollarını aramak, öğretmenler arası diyalogu geliştirmek, öğretmenlerin sorunlarını kamuoyu ile paylaşmak, öğrenci-öğretmen aralarındaki sevgi-saygı ve dayanışmayı güçlendirmek, Emekli olan öğretmenleri saygıyla anmak, göreve yeni başlayan öğretmenlere mesleği sevdirmek, Milli Eğitim ile diğer kurumlar arasındaki kaynaşmayı sağlamaktır.

Ulusların gelişmişlik seviyeleri eğitim düzeyleriyle orantılıdır. Bu nedenle Atatürk ‘’Milletleri kurtaranlar yalnız ve ancak öğretmenlerdir ’’ Öğretmenler! Yeni nesil sizlerin eseri olacaktır.’’ diyerek eğitime ve eğitimciye verdiği önemi göstermiştir.

Değerli öğretmen arkadaşlarım: Dünyada baş döndürücü bir yenilik rüzgârı esmektedir. Öğretmen misyon ve vizyon sahibi olmalıdır. Biz statükocu, sallabaşı, al maaşı anlayışı ile hareket edemeyiz. Değişme, yenileşmeye ve gelişmeye açık olmalıyız. Değişen yeni müfredat programda öğretmenin görevi: Öğrenciyi evetçi ve ezberci değil, araştıran, inceleyen analiz ve sentez edebilen, sebep sonuç ilişkisi kurarak öğrenen, abi ve ablalardan değil, amirlerinden emir alan bireyler olarak yetiştirmektir.

Toplumun kutup yıldızları meslektaşlarım: Bütün uyuyan insanları bir tek uyanık insan uyandırabilir. Öğretmen uyanık olmak zorundadır.  Ülkemizde her şeyin daha iyiye gitmesini istiyorsak herkesin görev ve sorumlulukları vardır ancak öğretmenin görev ve sorumluluğu daha çoktur. İnşaatçı hata yaparsa bir bina yıkılır, ormancı hata yaparsa orman yanar. Yıkılan binanın daha güzeli yapılır, Alan yeniden ağaçlandırılır. Hatalar telafi edilir. Ancak öğretmen hata yaparsa bir nesil yok edilir, hatanın telafisi mümkün değildir.

Öğrencilerimizi Türk Milli Eğitimin amaçlarında belirtildiği gibi: Atatürk ilke ve inkılâplarına bağlı, milli, manevi, ahlaki ve kültürel değerlerini benimsemiş, vatanını ve milletini çok seven, gerektiğinde bu uğurda canını verecek insanlar olarak yetiştirmeliyiz. Onlara nasihatçiden çok davranışlarımızla örnek olmalıyız. Atalarımızda :”hal, kal’den evladır. Demişlerdir. Öğrencilerimizi böyle yetiştirelim ki: bir daha 15 Temmuzlar yaşanmasın. Buradan 250 15 Temmuz şehidimiz başta olmak üzere şehit öğretmen Aybüke ve Necmeddin ile tüm şehitlerimizi rahmet minnet ve şükranla anıyorum ve mekânları cennette ali olsun. Gazilerimize de sağlıklı ve uzun ömürler diliyorum.

Siz insanı kendisine tanıtan, iyiliği, güzelliği öğreten, sevgi ve saygıyı aşılayan, ilim ve fenni kafalara işleyen isimsiz nakkaşlarsınız. Kısaca öğretmen Yunus’ta gönül, Karacaoğlan’da Sevda, Mehmet Akif’te Yürek, Köroğlu’nda Mertlik Dadaloğlu’nda cesaret, Atatürk’te Bilimsel düşünme, Âşık Veysel’de Anadolu’dur.

Bu duygu ve düşüncelerle hepinizin öğretmenler gününü kutlar, emeği geçen İlçe Kaymakamlığına, yemek ikramında bulunacak Belediye Başkanlığına, kamu kurumlarına, STK’lara, programı hazırlayan Kız Melek Lisemize, müzik ziyafeti çekecek olan Özel Okulumuza ayrı ayrı teşekkür ederim. Hepinizi sevgi, saygı ve muhabbetle selamlıyor, en derin ve en kalbi sevgi ve saygılar sunarım.

Gününüz kutlu ve geleceğiniz mutlu olsun.

Atatürk Cad. Hükümet Konağı Kat 2 Nurdağı/GAZİANTEP - 0(342) 671 34 98

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.