GAZİANTEP NURDAĞI İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜMÜZÜN 24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜNÜ KUTLAMA MESAJI

İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜMÜZÜN 24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜNÜ KUTLAMA MESAJI

24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ

Sayın Kaymakamım, Belediye Başkanım, Kıymetli Dair Amirleri, Değerli Öğretmenler, Sevgili Öğrenciler, Hanımefendiler-Beyefendiler Ve Basınımızın Kıymetli Mensupları,

 Bugün Ulu Önder Atatürk’ün Millet Mektepleri Başöğretmenliğini kabul ettiği gündür. Atatürk’ün doğumunun 100.yıldönümü olan 1981 yılından bu yana Türkiye’de 24 Kasım günü Öğretmenler günü olarak kutlanır. Öğretmenler gününün 35. Yıldönümü hepinize kutlu olsun.

Öğretmenler Gününün Amacı: Öğretmenlerin toplumda yeri, rolü, önemi ve değerini arttırmanın yollarını aramak, öğretmenler arası diyalogu geliştirmek, öğretmenlerin sorunlarını kamuoyu ile paylaşmak, öğrenci-öğretmen aralarındaki sevgi-saygı ve dayanışmayı güçlendirmek, Emekli olan öğretmenleri saygıyla anmak, göreve yeni başlayan öğretmenlere mesleği sevdirmek, Milli Eğitim ile diğer kurumlar arasındaki kaynaşmayı sağlamaktır.

Ulusların gelişmişlik seviyeleri eğitim düzeyleriyle orantılıdır. Bu nedenle Atatürk ‘’Milletleri kurtaranlar yalnız ve ancak öğretmenlerdir ’’ Öğretmenler! Yeni nesil sizlerin eseri olacaktır.’’ diyerek eğitime ve eğitimciye verdiği önemi göstermiştir.

Değerli öğretmen arkadaşlarım: Dünyada baş döndürücü bir yenilik rüzgârı esmektedir. Öğretmen misyon ve vizyon sahibi olmalıdır. Biz statükocu, sallabaşı al maaşı anlayışı ile hareket edemeyiz. Değişme ve yenileşmeye ayak uydurmalıyız. Değişen yeni programda öğretmenin görevi. Öğrenciyi evetçi ve ezberci değil, araştıran, inceleyen analiz ve sentez edebilen, sebep sonuç ilişkisi kurarak öğrenen, abi ve ablalardan değil amirlerinden emir alan bireyler olarak yetiştirmektir.

Öğretmenlik kutsal bir meslektir. Gerçeği, daima gerçeği, yeniliği gelişmeyi ve bilimi anlatır. Yeteneklerimizin gelişmesine yardımcı olur. Doğruluk, dürüstlük ve yardımseverlik gibi evrensel değerlere ulaşmamızı sağlar. Bize anne olur, baba olur, kardeş olur ve arkadaş olurlar.

Toplumun kutup yıldızları meslektaşlarım: Bütün uyuyan insanları bir tek uyanık insan uyandırabilir. Öğretmen uyanık olmak zorundadır.  Ülkemizde her şeyin daha iyiye gitmesini istiyorsak herkesin görev ve sorumlulukları vardır ancak öğretmenin görev ve sorumluluğu daha çoktur. İnşaatçı hata yaparsa bir bina yıkılır, ormancı hata yaparsa orman yanar. Yıkılan binanın daha güzeli yapılır, Alan yeniden ağaçlandırılır. Hatalar telafi edilir. Ancak öğretmen hata yaparsa bir nesil yok edilir, hatanın telafisi mümkün değildir.

Öğrencilerimizi Türk Milli Eğitimin amaçlarında belirtildiği gibi: Atatürk ilke ve inkılâplarına bağlı, milli, manevi, ahlaki ve kültürel değerlerini benimsemiş insanlar olarak yetiştirmeliyiz. Onlara nasihatçiden çok davranışlarımızla örnek olmalıyız. Atalarımızda :”hal, kal’den evladır. Demişlerdir. Tarih bunların örnekleriyle doludur. Fatihleri, Yavuzları, Kanunileri ve Mustafa Kemalleri yetiştiren sensin öğretmenim.

Siz insanı kendisine tanıtan, iyiliği, güzelliği öğreten, sevgi ve saygıyı aşılayan, ilim ve fenni kafalara işleyen isimsiz nakkaşlarsınız. Kısaca öğretmen Yunus’ta gönül, Karacaoğlan’da Sevda, Mehmet Akif’te Yürek, Köroğlu’nda Mertlik Dadaloğlu’nda cesaret, Atatürk’te Bilimsel düşünme, Aşık Veysel’de Anadolu’dur.

Bu programın hazırlanmasında emeği geçen: ilçe Kaymakamlığına, belediye başkanlığına, STK’ lara ve programı hazırlayan İ.H. Lisemize ve siz katılımcılara  ayrı ayrı teşekkür ediyorum.

 

Bu duygu ve düşüncelerle hepinizin öğretmenler gününü kutlar sevgi ve saygılar sunarım.

Atatürk Cad. Hükümet Konağı Kat 2 Nurdağı/GAZİANTEP - 0(342) 671 34 98

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.